حراجی آنلاین

احتمالا تا کنون نام حراجی آنلاین به گوشتان خورده باشد. حراج آنلاین یا مزایده آنلاین گونه ای از حراجی است که از طریق اینترنت برگذار می شود.
در این مقاله قصد داریم هر آنچه که باید در رابطه با سایت های مزایده آنلاین بدانید در اختیار شما بگذاریم. پس اگر میخواهید بدانید حراجی آنلاین چیست و اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.


فروشگاه های چه اجناسی را به حراج می گذارند؟


حراجی آنلاین چیست؟

حراج آنلاین یا مزایده آنلاین یک نوعی از حراجی می باشد که  توسط اینترنت در مکان های بزرگ الکترونیکی برگزار می شود که خریداران و فروشندگان تعداد زیادی کالا را در کنار هم جمع میکنند. این نوع کسب و کار اینترنتی امروزه در سر تا سر جهان سیار شناخته شده است. صد ها سایت در این جهان در این زمینه فعالیت می کنند. این حراجی ها در قالب های مختلفی برگزار می شوند ولی معروف ترین آن ها عبارتند از:

  • حراجی نوع سعودی انگلیسی(English auction)
  • حراجی نوع نزولی هلندی (Dutch auction)
  • حراجی های کورکورانه یا مخفی قیمت اول یا حراجی اولین قیمت با پیشنهاد مهرموم شده(First-price sealed-bid auction)
  • حراجی های ویکری(Vickrey auction)
  • حراجی های بید یا حراجی های یک پنی (penny auction یا Bidding fee auction)
  • در برخی موارد ترکیبی از حراجی های مختلف

به وجود آمدن این سایت ها، باعث کسترده شدن تجارت خرید و فروش شده است. در این حراجی ها اجناس دست دوم و کالایی که مردم دیگر به آن احتیاجی ندارند نیز یافت می شود.


بیشتر بخوانید : انواع مزایده در ویکی پدیا


تفاوت حراجی آنلاین و حراجی حضوری چیست؟

تفاوت مهم در این است که در این حراجی ها، بر خلاف حراجی های حضوری، فقط کالا های لوکس ارائه نمي شود. تفاوت بعدی این است که در حراجی های آنلاین تخفیف های بسیار زیادی روی اجناس داده می‌شود و تنوع اجناس بسیار بیشتر است.
در این حراجی ها فروشندگان و خریداران باید ابتدا به عنوان یک عضو ثبت نام کنند و سپس، اعتباری به نام «بید» خریداری کنند و توسط بید ها معامله خود را انجام دهند.

حراجی انلاین

تاریخچه مزایده آنلاین

این نوع تجارت در تاریخ بشر یکی از محبوب ترین روش های خرید و فروش در سر تا سر جهان بود. در واقع مزایده یک روش سنتی در تاریخ تبادلات بشر بوده است. در دهه 90 میلادی، با کشترش و رشد دنیای اینترنت و استارت آپ ها، استارت آپ مشهوری همچون آمازون و ای بی آغاز به کار نمودند. البته این سایت های مشهور اولین بنیان گذار مزایده انلاین نبودند. اولین شرکتی که فعالیت تجاری خود را در این زمینه آغاز نموند شرکت آن سیل (Onsale) بود. اولین مزایده های آنلاین در دنیای اینترنت از طریق وب سایت نبودند و پیش از وبسایت ها، مزایده ها از طریق ایمیل و بی بی اس و یا سیستم تابلوی اعلانات (bulletin board)  صورت گرفته بود. در این روش فروشنده اطلاعیه خود را به همراه توضیحات ارسال می کند و خریداران جنس را خریداری می کنند.

برخی از محبوب ترین و بهترین سایت های حراجی آنلاین سایت های تک دیل (Takdeal)، ای بی (eBay)، آنلاین اکشن (OnlineAuction)،وب استور (WebStore) و اور استارک (Overstock) هستند.