راهنمای خرید تلویزیون

امروزه تلویزیون ها چه از لحاظ کیفیت و چه از نظر امکانات، پیشرفت چشمگیری داشته اند. از این رو خرید تلویزیون روز به روز کار پیچیده تری می شود. بهتر است قبل از هر اقدامی اطلاعات کافی در مورد وسیله ای که قرار است ساعت ها روبروی آن بشینید و برنامه مورد علاقه خود را تماشا کنید کسب کنید. در این مقاله قصد داریم یک راهنمای خرید تلویزیون ارائه کنیم و به بررسی نکات مهم برای خرید تلویزیون بپردازیم.


مطالعه بیشتر: حراجی آنلاین چیست؟


نمایشکر LCD-LED , اولد , QLED و …

در حال حاضر دو تلنولوژی نمایشگر در بازار تلویزیون وجود دارد. LED-LED, (از جمله QLED) و اولد (OLED). در ادامه به توضیحاتی در مورد این فناوری می پردازیم.

اکثر تلویزیون های موجود در بازار تلویزیون وجود دارد از LCD دارای نور پس زمینه LED بهره می برند. معمولا تلویزیون های ارزان و در برخی تلویزیون های گران قیمت مبتنی بر پنل، QLED اساسا از همین تکنولوژی استفاده می کند. تفاوت این دو در این است پنل های QLED رنگ های بیشتری را پشتیبانی می کنند، پس در نتیجه رنگ ها به صورت زنده تر به نمایش در می آیند. از بین همه ی پنل های LCD بهترین کیفیت مکمل را QLED ارائه می کند.

جدید ترین و بهترین تلویزیون مبتنی بر این تکنولوژی، از فناوری نوردهی موضعی استفاده می کند. در این فناوری، LED مربوط به نور پس زمینه، بخش های مختلفی دارد تا اگر یک بخش از فیلم تاریک بود، بخشی از پنل LED نیز خاموش می شود.

فناوری اولد کاملا با QLED متفاوت است. در نمایشگر های مبتنی بر فناوری اولد، هر پیکسل نور خود را تولید می کند. به همین دلیل دیگر با لایه های مختلف LCD و پنل پس زمینه ی LED سروکار نداریم. در نتیجه، پنل های اولد دراری ضخامت کمتری هستند. این تلویزیون ها به دلیل بهره گیری از این تکنولوژی (خاموش کردن پیکسل ها) رنگ سیاه را با عمق و جذابیت بیشتری نمایش می دهد. البته توجه داشته باشید که اگر تلویزیون اولد با کیفبت نباشد، ممکن است بعضی از جزئیات و سایه های تصویر از بین برود.


بیشتر بخوانید: جارو برقی کیسه ای یهتر است یا مخزنی؟


ویژگی های یک تلویزیون خوب

خرید یک تلویزیون خوب، لزوما مستلزم پرداخت پول بیشتر نیست. این موضوع به تفاوت در ویژگی های تلویزیون ها مربوط است. در ادامه به چند مورد از این ویگی ها اشاره می کنیم.

یکی از عوامل مهم در کیفیت تصویر، پردازشگر تصویر است. یک پردازشگر خوب می تواند یک ویدیوی 720p را بگیرد و مانند یک ویدیوی 4k نمایش دهد.

بعضی از برند های قابلیت موسوم به BFL (درج فریم سیاه) را ارئه می دهند، که به معنی قرار دادن فریم سیاه در فواصل زمانی تعیین شده است تا نمایش ویدیو روان تر شود. البته این موضوع ممکن است فقط برای افراد علاقه مند به فیلم مهم باشد و اکثر افراد به آن توجهی نکنند.

پورت هایی که روی تلویزیون قرار گرفته اند یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در خرید تلویزیون است. معمولا همه تلویزیون‌ها از پورت HDMI 2.0 استفاده می کنند. ولی استاندارد HDMI 2.1 هم روز به‌ روز راهی تلویزیون‌های بیشتری می‌شود. اگر نمی‌خواهید از بالاترین میزان رزولوشن و فریم ریت (۱۲۰ هرتز) پلی استیشن ۵، ایکس‌باکس سری ایکس و کامپیوترهای رده‌بالا استفاده کنید، پس نیازی به HDMI 2.1 ندارید.

یکی دیگر از ویژگی های تلویزیون خوب، نرم افزار های پیشرفته ای است که این روز ها به تلویزیون اضافه شده است. به همین دلیل نسل جدید تلویزیون های هوشمند بسیار بهتر از گذشته هستند. اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد حتما قبل از خرید به سیستم عامل تلویزیون توجه کنید.

پانوشت: راهنمای خرید تلویزیون , قیمت تلویزیون سامسونگ , خرید ای ای دی هوشمند